Pompy ciepła i fotowoltaika
Witamy na naszej stronie...

Informacje o pompach ciepła Powietrzne pompy ciepła Wymiennik gruntowy wymagania formalne Dofinansowanie zakupu pompy ciepła Koszty pompy ciepła

Źródło dolne dla gruntowej pompy ciepła



KOLEKTOR PIONOWY(ODWIERT) CHARAKTERYZUJE SIĘ STALĄ TEMPERATURĄ W CIĄGU CAŁEGO ROKU ORAZ WYSOKĄ NIEZAWODNOŚCIĄ. DOPIERO PODCZAS WYKONYWANIA ODWIERTU PIONOWEGO MOŻEMY UZYSKAĆ INFORMACJE JAKIEGO TYPU MAMY SKŁAD GRUNTU. NAJKORZYSTNIEJSZE SĄ GLEBY WILGOTNE LUB WYKORZYSTYWANIE PODZIEMNYCH CIEKÓW WODNYCH. PŁASZCZYZNA PIONOWYCH WYMIENNIKÓW POWINNA BYĆ PROSTOPADŁA DO KIERUNKU PRZEPŁYWU TYCH CIEKÓW.


Poniższa tabela przedstawia wartości wydajności dla różnych rodzajów gruntu.

Rodzaj gruntu

Wydajność gruntu dla rocznego czasu pracy pompy ciepła

1800 h

2400 h

suchy, piasek

25 W/m

20 W/m

suchy, sucha glina

35 W/m

30 W/m

wilgotny, wilgotna glina

50 W/m

40 W/m

żwir, piasek
(nasycony wodą)

65 - 80 W/m

55 - 65 W/m

Woda gruntowa

80 - 100 W/m

80 - 100 W/m


Podczas wykonywania odwiertu próbnego koryguje się moc chłodniczą i albo zwiększa się / zmniejsza się długość odwiertu pionowego w glebie. Jeden odwiert pionowy sięga na głębokość od 80 - 150 m. Przy czym gdy projekt źródła dolnego zakłada długość sondy na poziomie 180 m, wykonuje się dwa odwierty po 90 m w odległości 8 m od siebie. Odstęp 8 m między odwiertami zapobiega przechłodzeniu gruntu.


Temperatura gruntu na głębokości poniżej 10m jest stała cały rok i wynosi około 5-10°C. Kolektor pionowy zabiera mniej miejsca i jest bardziej wydajny w porównaniu do kolektora poziomego. Oznacza to, że zimą w przeciwieństwie do wymienników poziomych, kiedy zapotrzebowanie na energię jest największe temperatura gruntu jest stała. Stała wysoka temperatura źródła dolnego umożliwia efektywną pracę pompie ciepła.


UWAGA:

Jeżeli pobór mocy cieplnej przez pompę ciepła jest wyższy od wydajności źródła dolnego następuje stopniowe obniżanie temperatury gruntu i stopniowe zmniejszanie wydajności, co prowadzi do zamrożenia gruntu i awarii instalacji pompy ciepła. Dlatego też należy wykonać badania geologiczne i wykonać projekt źródła dolnego wraz z korektą mocy podczas próbnego odwiertu. Częściej ma miejsce zamrożenia gruntu w przypadku źródła dolnego opartego o kolektor poziomy.


Kolektor płaski. Tanie źródło dolne dla pompy ciepła.


ŹRÓDŁO DOLNE OPARTE O KOLEKTOR PŁASKI JEST UKŁADEM RUR POLIETYLENOWE CIENKOŚCIENNYCH O MINIMALNYM DOPUSZCZALNYM CIŚNIENIU ROBOCZYM 6 BAR UŁOŻONYCH PONIŻEJ STREFY PRZEMARZANIA ZIEMI. SOLANKA KRĄŻĄCA W RURACH KOLEKTORA POZIOMEGO ODBIERA CIEPŁO SŁONECZNE ZMAGAZYNOWANE W ZIEMI. POZIOMY KOLEKTOR TO NIŻSZE KOSZTY INWESTYCYJNE, A TAKŻE NIŻSZA WYDAJNOŚĆ ŹRÓDŁA DOLNEGO W PORÓWNANIU DO ODWIERTU PIONOWEGO. KOLEKTOR POZIOMY WYMAGA DUŻEJ POWIERZCHNI WOKÓŁ DOMU NA KTÓRYM SIĘ ZNAJDUJE. PONADTO TEREN MUSI BYĆ ODKRYTY, A GRUNT NAD KOLEKTOREM PRZEPUSZCZALNY DLA WODY. NAD KOLEKTOREM NIE POWINNO SIĘ SADZIĆ DRZEW, KTÓRYCH KORZENIE MOGŁY BY W PRZYSZŁOŚCI USZKODZIĆ KOLEKTOR POZIOMY ORAZ STAWIAĆ ZABUDOWAŃ KTÓRE MOGŁY BY DOROWADZIĆ DO BRAKU REGENERACJI KOLEKTORA LATEM.


Rury kolektora płaskiego powinno się ułożyć w wykopie poniżej strefy zamarzania gruntu. Pętlę kolektora poziomego należy układać w odstępie co 80 cm. Długość poszczególnych pętli od studni nie powinny być dłuższe niż 100 m. Nie powinno się stosować dłuższych wężownic, ponieważ prowadzi to do nadmiernego wzrostu oporów przepływu, a w konsekwencji do zakłóceń pracy parownika i wysokiego poboru energii elektrycznej przez pompę obiegową dolnego źródła. Moce tak wykonanego źródła dolnego wahają się między 8 - 40 W/m2 i są zależna od rodzaju gruntu.


Przed zasypaniem wykopu należy rury kolektora przysypać piaskiem, aby zapewnić lepszy dostęp kolektora do wilgoci z gruntu oraz ochronić go przed uszkodzeniami mechanicznymi przy zasypywaniu. Nie należy zapomnieć o ułożeniu taśmy ostrzegawczej przed całkowitym zasypaniem kolektora. Taśma umożliwi nam odnalezienie kolektora poziomego w razie potrzeby jego odkopania.


Dla kolektora poziomego najkorzystniejsze są gleby wilgotne. Kolektor powinien mieć powierzchnie 2-3 razy większą niż powierzchnia ogrzewanego domu. Zaleca się rozpoznanie gruntu na, którym ma się znajdować.


Poniższa tabela przedstawia wartości wydajności dla różnych rodzajów gleby.

Rodzaj gruntu

Wydajność gruntu

suchy, piasek

10 W/m

wilgotny , piasek

20 W/m

sucha, glina

25 W/m

wilgotny, glina

30 W/m

nasycona wodą gleba

45 W/m


UWAGA: Tak samo jak w przypadku kolektora pionowego należy wykonać dokumentacje dolnego źródła, po ułożeniu kolektora wykonać jego próbę ciśnieniową zgonie z zaleceniami producenta, aby wykryć ewentualne nieszczelności. Źle zaprojektowany kolektor poziomy może zamarznąć co w konsekwencji doprowadzi do wyłączenia pompy ciepła podczas okresu grzewczego.


Studnia dla pompy ciepła. Pobieranie ciepła z wody.

DLA GRUNTOWYCH POMP CIEPŁA NAJEFEKTYWNIEJSZYM ŹRÓDŁEM CIEPŁA SĄ STUDNIE, RZEKI, WODY GRUNTOWE. WODA CHARAKTERYZUJE SIĘ WYSOKĄ TEMPERATURĄ UTRZYMUJĄCĄ SIĘ W GRANICACH NAWET 8-12 ST. C W CIĄGU ROKU. PROJEKTUJĄC DOLNE ŹRÓDŁO ZASILANE WODĄ NALEŻY MIEĆ NA UWADZE TEMPERATURĘ WODY NA WYJŚCIU Z PAROWACZA, KTÓRA MUSI WYNOSIĆ NIE MNIEJ JAK 3 ST. C. DODATKOWO NALEŻY WYKONAĆ BADANIE WODY, KTÓRE OKREŚLI NAM SKŁAD CHEMICZNY WODY I OCENI MOŻLIWOŚĆ ZASTOSOWANIA WODY GRUNTOWEJ JAKO ŹRÓDŁA CIEPŁA.

Najprostszym rozwiązaniem jest pompowanie wody na parowacz pompy ciepła, jednak w ,tym wypadku występuje niebezpieczeństwo wymrożenia wymiennika. Sytuacja taka występuje gdy temperatura na źródle dolnym będzie zbyt niska. Dlatego też nie zaleca się bezpośredniego tłoczenia wody gruntowej na wymiennik pompy ciepła.


Znacznie bezpieczniejszą metodą jest zastosowanie wymiennika płytowego zanurzonego w wodzie. Wymiennik pośredni zastosowany w systemie woda-woda musi zostać dobrany do składu chemicznego wody aby nie był wrażliwy na jej skład. Konieczna jest okresowa konserwacja wszystkich elementów systemu instalacji.


Rozwiązanie to charakteryzuje się mniejszą sprawnością, wynikającą ze strat na wymienniku pośredniczącym. To rozwiązanie chroni parowacz przed uszkodzeniem-zamrożeniem, dzięki zastosowaniu wodnego roztworu glikolowego, krążącego w obiegu parowacz-wymiennik płytowy- pośredni.


Wybierz najlepszą ofertę cenową zakupu i instalacji pompy ciepła
JEŻELI SZUKASZ FIRM ZAJMUJĄCYCH SIĘ INSTALACJAMI POMP CIEPŁA. JEST TO MIEJSCE DLA CIEBIE. ZNAJDZIESZ TUTAJ FIRMY ZAJMUJĄCE SIĘ DORADZTWEM W ZAKRESIE DOFINANSOWANIA DO INSTALACJI OZE, PROJEKTANTÓW INSTALACJI OPARTYCH O POMPĘ CIEPŁA, A TAKŻE FIRMY INSTALACYJNE. JEŻELI POTRZEBUJESZ DODATKOWYCH INFORMACJI O INSTALACJACH POMP CIEPŁA MOŻESZ SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z FIRMĄ Z TWOJEGO REGIONU. OPRÓCZ DANYCH FIRM INSTALACYJNYCH TAKŻE MOŻESZ ZNALEŹĆ INFORMACJE NA TEMAT PRODUKTÓW OFEROWANYCH PRZEZ FIRMY.
Wiadomości o pompach ciepła i instalacjach fotowoltaicznych. Dowiesz się wszystkiego o programach dopłat, kredytach na instalacje oze. Jeżeli sprzedajesz instalacje oze zaprezentuj swoją ofertę u nas.

O nas | Kontakt | Reklama Copyright © 2024. All Rights Reserved.