Zgodnie z polskim prawem należy w odpowiednim Urzędzie Starostwa złożyć jeden egzemplarz projektu geologicznego planowanych odwiertów. Obowiązek ten spoczywa na inwestorze. Projekt nie wymaga zatwierdzenia i jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wniesie sprzeciwu to można przystąpić do wykonywania odwiertów. Projekt musi zostać sporządzony przez uprawnionego geologa i odpowiadać Rozporządzeniu Ministerstwa Środowiska (Dz. Ust. 201 z 2005 r. poz. 1673).
Następnym krokiem jest zgłoszenie przez firmę wiertniczą jednego egzemplarza projektu z akceptacją do Urzędu Górniczego najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem prac. Prace wykonywane na głębokości poniżej 30m podlegają przepisom „Prawa geologicznego i górniczego” (Dz. Ust. 228 z 2005 r. poz. 1947). Urząd Górniczy ma prawo przyjechać na kontrolę w trakcie wykonywania prac.
W instalacji źródła dolnego występuje nadciśnienie względem ciśnienia atmosferycznego dlatego też wszystkie materiały muszą posiadać odpowiednie dopuszczenia świadczące o możliwości ich zastosowania. W skład instalacji źródła dolnego wchodzi sonda pionowa(wymiennik pośredni w instalacjach woda-woda) lub rurociągi , rozdzielacz, separatory powietrza, naczynie wzbiorcze i odpowietrzające oraz zawory równoważące.
Podejścia z obiegów lub ze studzienki rozdzielaczowej do budynku w którym znajduje się pompa ciepła powinny być zaizolowane oraz ułożone minimum 1,5 m pod ziemią.
Po wykonaniu źródła dolnego według dokumentacji technik wykonuje test szczelności. Po podłączeniu źródła dolnego do instalacji pompy ciepła, źródło dolne jest uzupełniane o czynnik roboczy. Czynnikiem roboczym w instalacji źródła dolnego jest solanka. Solanka czyli roztwór glikolu jest bezpieczne dla środowiska naturalnego. W zależności od rodzaju źródła dolnego stosuje się roztwory:
Technik temperaturę krzepnięcia roztworu sprawdza za pomocą refraktometru. W źródła dolnych nie należy stosować alkoholu etylenowego ponieważ w razie wycieku skażeniu ulega grunt.
O nas | Kontakt | Reklama Copyright © 2024. All Rights Reserved.